Moderne voertuigen verzamelen steeds meer gegevens en staan voortdurend in verbinding met internet. Dat is handig, maar kan voor werkgevers ook risico’s opleveren. Denk aan vertrouwelijke gesprekken in een leaseauto, gekoppelde zakelijke telefoons en locatiegegevens.
De AIVD waarschuwt voor spionagerisico’s bij moderne voertuigen. Naast het feit dat fabrikanten en dienstverleners toegang kunnen hebben tot deze data, heeft het namelijk ook de interesse van cybercriminelen.
In een recente publicatie roept de AIVD op om bewust om te gaan met spionagerisico’s die gepaard gaan met moderne voertuigen. Ook geeft de AIVD aan via welke systemen deze risico’s zich kunnen manifesteren en hoe je als werkgever en werknemer hiermee om kunt gaan.
Vooral personen met toegang tot gevoelige informatie moeten daarom bewust omgaan met microfoons, camera’s, gekoppelde apparaten, infotainmentsystemen en locatiegegevens.
Wees je als werkgever hiervan in ieder geval bewust. En indien je hier meer grip op wilt hebben als werkgever, is het raadzaam om onder meer te (laten) controleren wie eigenaar is van de voertuigdata, welke gegevens de auto en bijbehorende apps verzamelen, hoe lang die gegevens worden bewaard en wie toegang heeft tot gekoppelde accounts. Daarnaast is het in dat geval raadzaam om vast te leggen wanneer werknemers zakelijke apparaten mogen koppelen en hoe zij vertrouwelijke gesprekken in de auto moeten voeren etc.
© 2026 Advocaten van Nu